Gastrik Plikasyon  : Bu yöntemle mide kesilmeden uzunlamasına daraltılarak uygulanan bir operasyondur. Mide katlama yöntemi olarak da bilinir.

Midenin Kesilmeden Küçültülmesi

Mide Katlama operasyonunda mide kesilmediğinden mide zarar görmemektedir. Mide kendi üzerine katlanarak dikişle desteklenir, böylece mideye küçültme işlemi uygulanmış olur. Bu işleme laparoskopik yöntem denir. Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) operasyonu sonrasında hasta günlük hayatına hızlıca dönebilir. Adaptasyon sorunu ya da herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.  Bu sayede hasta uzun operasyon ya da hastane yatış evrelerine maruz kalmaz, psikolojik olarak da olumsuz şekilde etkilenmez. Hasta müdahale sonrası ertesi gün taburcu edilebilir, evine dönebilir. Mide küçültme sonrası beslenme ile ilgili olarak diyetisyenimiz bilgileri paylaşır ve bu tavsiyeler doğrultusunda hasta beslenmesini düzenleyerek hızlı bir şekilde adaptasyonunu sağlar.

Mide Katlama (Gastrik Plikasyon) operasyonunda uygulama mide hacminin küçültülmesine yardımcı olarak hastanın daha az yemek yemesi sağlanmaya çalışılır. Küçülen mide fazla yenilen yemeği kabul etmeyeceğinden yeme işlemi azaltılmış olur.

Mide Katlama Geriye Alınabilen Bir Yöntemdir

Mide Katlama müdahalesinde, mide kesilmediğinden istenildiği takdirde mide eski haline geri döndürülebilmektedir.

Maliyeti En Uygun Mide Küçültme Yöntemi

Gastrik Plikasyon ameliyatı hem operasyon süresinin kısa olması, hem yabancı bir cisim kullanılmaması hem de hastanede kalış süresi çok kısa olması sebebiyle maliyetleri en uygun olan mide küçültme ameliyatı olarak bilinmektedir, ancak en uygun yöntem hastaya göre operatör uzman hekimin önereceği yöntem en doğrusu ve tercih edilmesi gereken yöntemdir.

Nasıl Uygulanır?

Mide Küçültme olarak bilinen bu yöntem iki şekilde uygulanmaktadır.

Ön Duvar Katlaması

Anterior Plikasyon olarak bilinen bu yöntem hekimlerce uygulanması tercih edilen bir yöntem değildir çünkü bu yöntemin dezavantajı olarak arka duvarın büyük bölümü serbest kalabilmektedir bunun sonucu olarak mide yeniden büyüyebilmekte ve operasyon kısa vadede başarılı görülse de uzun vadede önemini yitirmektedir. Bilindiği üzere mide genişlemeye müsait yapıda esnek bir organımızdır.

Ön ve Arka Duvar Katlaması

Lateral Plikasyon Büyük Kurvatur Katlaması olarak bilinen mide küçültme yönetimidir. Bu yöntem tüm dünyada en sık uygulanan mide katlama yöntemidir. Bu yöntemle hem ön hem arka duvar katlanarak dikilmektedir. Bu yöntem tamamen laparoskopik şekilde yani kapalı yöntemle uygulanır. Karına 1er santimetreden küçük 4-5 kesi atılarak uygulanmaktadır. Gastrik plikasyon uygulaması kolay olarak bilinmektedir. Bu konuda uzman hekimin yönlendirmesi yapılan tıbbi tahliller sonucunda en uygun yöntem olacağından, hastanın bu konuda uzman hekimin yönergelerine uyması sağlık açısından önem arzetmektedir.

Mide Katlama Yöntemi ile Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Mide katlama işleminde mideye büyük kesiler atılmadığından, mide katlanarak dikildiğinden kaçak riskini azalttığı bilinmektedir, Ancak her operasyonda belirli bir risk bulunmakta, bu riskler hasta ile yapılan tetkikler sonucunda belirlenmekte ve hastaya özel yapılan ön görüşmelerde hastaya iletilmektedir.
Mide küçültme ameliyatlarının tümünde, hastanın en büyük korkusu gerek görsel gerek yazılı basın aracılığı bile yayılan ölüm haberleri ve ölüm riskleridir, ancak ameliyat uzman hekim ve uzman ekip tarafından uygulandığında, hastanın kendisine bildirilen yönergelere (gerek beslenme gerek hareket anlamında) bu riskler en aza indirgenmiş olur. Mide katlama operasyonu uygun koşullar altında ve uzman ekipler tarafından yapılmadığında genellikle operasyon sırasında meydana gelebilecek mide duvarı zedelenmelerini fark edemeyecekleri için çeşitli komplikasyonlar meydana gelebilir. Uzman bir ekip ile bu operasyona karar verip uygulandığında ileri teknolojik cihazlar ve ekibin profesyonelliği sayesinde bu tip durumların erken farkedilmesi ya da hiç meydana gelmemesi sağlanabilir.
Gastrik Plikasyon ameliyatı diğer tüm obezite cerrahisi yöntemleri gibi hastaların obezite seviyelerinden kaynaklanan çeşitli riskleri taşımaktadır. Obezite cerrahisinde kullanılan tüm yöntemlerden önce hasta sıkı bir şekilde taramadan geçirilmekte, gerek kalp, gerek tansiyon gibi sık rastlanan tüm bilgilere ulaşılmakta ve operasyon sonrası tüm hastalar sıkıca belirli aralıklarla takip edilmektedir.

Diğer Obezite Ameliyatı Konuları

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad * Telefon * Mesajınız

Dr. Obezite Ekibi

Opr. Dr. Erol Vural

Obezite & Diabet Cerrahisi

Başarı Hikayeleri

Bir Yılda Binlerce Kişi Sağlığına Kavuşmuştur.

 • Obezite ve şeker hastalığı problemim nedeniyle basvurduğum erol hocam ayrıntılı ve titiz bir ön incelemeden sonra bana en uygun ameliyatın Mini Gastrik By pass ameliyatı olduğunu söyledi. Herkese gönül rahatlığı ile tafsiye ediyorum..

  Remzi Kotan
 • Ben uzun zamandır tüp mide ameliyatı olmak istiyordum açıkçası bu konuda çok araştırdım fiyatı yapıldığı yerler kimlerin yapdığı ama en önemlisi olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile şişli kolan hastanesinde Op. Dr. Erol Vurala ulaşdım ilgisinden gayet memnunum

  Hamza C.
 • Erol hocam bana hayatımı yeniden kazandırdı tup mide ameliyati na ikna olmayan ailem ve ben onun mütevazı nazik güven verici tavriyla herseyi hiç tereddütsüz onaylayarak kabul etti.

  Seher Koç
 • Tek kelimeyle cok harika indan ve çok iyi bir doktor isinde çok uzman iyiki tanistim ve iyiki ameliyat oldum. Cok memnunum

  Medine Akyüz Sarıbaş

Basında Dr. Obezite


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad * Telefon * Mesajınız