Obezitenin tanımlaması için WHO’nun artık tüm dünyada ortak bir dil olarak kullanılan Vücut Kitle İndeksi(VKİ),  İngilizce adıyla (Body Mass  Index=BMI) kullanılmaktadır. Ancak bunun tek başına yeterli bir kriter olmadığını gösteren birçok çalışma vardır. Örneğin aynı kiloda aynı boyda ve dolayısıyla BMI’da olan insanların kas kitleleri farklı olabilmektedir. Dolayısıyla bu iki grubu sadece BMI ile değerlendirmek yanlıştır.

Şu an için en çok kullandığımız obezite ölçüm skalası vücut kitle indexi yani BMI ( Body Mass Index)

Vücüt Kitle İndexi (VKİ=BMI) : Vücut ağırlığının kişinin boyunun metre olarak karesine bölünmesi  ile bulunur. Örneğin 1.73 metre (173 cm ) boyunda 110 kilogram ağırlığında birinin 110/1.73*1.73= VKİ(BMI): 36.8 dir. Bu kriterlere göre;

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Boyunuz : Cm
Kilonuz : Kg
Yaşınız :
Cinsiyetiniz :
:
İdeal Kilonuz : Kg
Fark : Kg
 
 • 18 ve altı (underweight) Zayıf
 • 20-24.9 (healthy weight ) Normal kilolu
 • 25-29.9 (overweigh) Fazla kilolu
 • 30-39.9 (Obese) Obez
 • 40-49.9 (Morbidy obese ) Morbid obez
 • 50 ve üstü Süper obezdir.

Bel kalça oranına göre yapılan değerlendirmede ise bu bel çevresinin kalça çevresine olan oranının erkekler için 1 in altında, kadınlar için 0,85’in altında olması beklenir.

Bel çevresi obezitenin belirlenmesinde pratik bir yöntemdir. Erkek için bel çevresinin 102 cm’den , bayan içinde 88 cm’den büyük olması şişman→Metabolik Sendrom riskidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad * Telefon * Mesajınız

DrObezite Ekibi

Opr. Dr. Erol Vural

Obezite & Diabet Cerrahisi

Başarı Hikayeleri

Bir Yılda Binlerce Kişi Sağlığına Kavuşmuştur.

 • Obezite ve şeker hastalığı problemim nedeniyle basvurduğum erol hocam ayrıntılı ve titiz bir ön incelemeden sonra bana en uygun ameliyatın Mini Gastrik By pass ameliyatı olduğunu söyledi. Herkese gönül rahatlığı ile tafsiye ediyorum..

  Remzi Kotan
 • Ben uzun zamandır tüp mide ameliyatı olmak istiyordum açıkçası bu konuda çok araştırdım fiyatı yapıldığı yerler kimlerin yapdığı ama en önemlisi olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile şişli kolan hastanesinde Op. Dr. Erol Vurala ulaşdım ilgisinden gayet memnunum

  Hamza C.
 • Erol hocam bana hayatımı yeniden kazandırdı tup mide ameliyati na ikna olmayan ailem ve ben onun mütevazı nazik güven verici tavriyla herseyi hiç tereddütsüz onaylayarak kabul etti.

  Seher Koç
 • Tek kelimeyle cok harika indan ve çok iyi bir doktor isinde çok uzman iyiki tanistim ve iyiki ameliyat oldum. Cok memnunum

  Medine Akyüz Sarıbaş