Vücutdaki yağ kitlesinin aşırı artması sonucu meydana gelen beraberinde birçok hastalığa tek başına neden olabilen ve obezite dışında oluşabilecek bir çok hastalığında gidişatını olumsuz şekilde etkileyebilen multifaktöriyel bir hastalıktır. Psikolojik, metabolik, biokimyasal, genetik, çevresel  ve fizyolojik bir çok neden obeziteye yol açabilmektedir.

Obezitenin tanımlaması için WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) artık tüm dünyada ortak bir dil olarak kullanılan Vücut Kitle Indexi(VKİ),  İngilizce adıyla Body Mass Index=BMI kullanılmakta olsa da günümüzde birçok otorite  bunun çok yetersiz bir kriter olduğunu, kişinin kas kitlesinin, günlük aktivitelerinin, kol arkası kası (triceps) deri kalınlığının ve bel çevresi  kalça çevresi oranının daha önemli olduğunu savunmaktadır.  Özellikle karın çevresi yağlanmasının ve cilt altı yağlanmasının daha belirgin olduğu obezlerin, iç organ yağlanmasının daha belirgin olduğu obezlerden farklı değerlendirilmesi gerektiği savunulmaktadır.

Özellikle karın içi organlarda ki artmış yağlanmanın (visseral yağlanma) hipertansiyon, yağlı karaciğer hastalığı, kolesterol ve trigliserit yüksekliği, şeker hastalığı (tip 2 diabetes mellitus)  ile birlikte daha sık görülebildiği metabolik sendrom denen hastalıkla  birlikte daha çok görüldüğü ve çok önemli olduğu gösterilmiştir.  Bu nedenle metabolik sendrom saptanan hastalara yapılan cerrahi girişimlere metabolik cerrahi denilmektedir.

Obezite'de Hangi Tür Hastalara Ameliyat Yapılmaz?

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Detaylı bilgi için tıklayınız.


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad * Telefon * Mesajınız

Dr. Obezite Ekibi

Opr. Dr. Erol Vural

Obezite & Diabet Cerrahisi

Başarı Hikayeleri

Bir Yılda Binlerce Kişi Sağlığına Kavuşmuştur.

 • Obezite ve şeker hastalığı problemim nedeniyle basvurduğum erol hocam ayrıntılı ve titiz bir ön incelemeden sonra bana en uygun ameliyatın Mini Gastrik By pass ameliyatı olduğunu söyledi. Herkese gönül rahatlığı ile tafsiye ediyorum..

  Remzi Kotan
 • Ben uzun zamandır tüp mide ameliyatı olmak istiyordum açıkçası bu konuda çok araştırdım fiyatı yapıldığı yerler kimlerin yapdığı ama en önemlisi olan bir arkadaşımın tavsiyesi ile şişli kolan hastanesinde Op. Dr. Erol Vurala ulaşdım ilgisinden gayet memnunum

  Hamza C.
 • Erol hocam bana hayatımı yeniden kazandırdı tup mide ameliyati na ikna olmayan ailem ve ben onun mütevazı nazik güven verici tavriyla herseyi hiç tereddütsüz onaylayarak kabul etti.

  Seher Koç
 • Tek kelimeyle cok harika indan ve çok iyi bir doktor isinde çok uzman iyiki tanistim ve iyiki ameliyat oldum. Cok memnunum

  Medine Akyüz Sarıbaş

Basında Dr. Obezite


Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım

Ad/Soyad * Telefon * Mesajınız